فروش پایان یک معامله نیست . . .شروع یک تعهد است

بیت کوین

بازدید: 1,669 بازدید

قبل از اینکه تاریخچه بیت‌کوین را بطور کامل و وقایع پیش‌آمده این پدیده بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم که اصلا بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک واحد پول دیجیتال رمزنگاری شده است، که این امکان را فراهم می‌آورد که افراد بدون وجود واسطه، معاملاتی امن و همتا به همتا را داشته باشند. این ارز دیجیتال می‌تواند با محو کردن واسطه هایی مثل بانک و پشت سر گذاشتن موارد قانونی انجام معاملات بین دو نفر را در سطح بین‌الملل به راحتی چند آدرس و کلیک کردن میسر بسازد. شاید یکی از دلایلی که باعث محبوبیت و تبدیل شدن به یک پدیده را در بیت کوین ایجاد کرده باشد همین موارد باشد. در همه نقاط جهان تراکنش هایی که انجام می‌شود در دفتری به صورت مکتوب یا به صورت سیستمی ذخیره می‌شود. در بیت کوین نیز تمام تراکنش ها و معاملات انجام شده، در شبکه‌ای به نام بلاک‌چین قابل رهگیری و ذخیره می‌باشد.

حال حتما می‌پرسید: بلاک‌چین چیست؟ بلاک‌چین به مانند یک دفتر کل بانک مرکزی است که اطلاعات مالی کل مشتریان درآن ذخیره می‌شود. یا به نوعی بلاک‌چین تمام تراکنش ها و معاملات مالی مشتریان را ذخیره می‌کند. بلاک‌چین به واسطه گسترده بودن، تعداد زیاد کاربران، نبود امکان تخلف و تقلب در شبکه، و نبود ناظری بر شبکه، به محیطی محبوب و آزاد تبدیل شده است. (شاید همین امر زنگ خطر یا فرصتی باشد برای دولت ها و کشور ها که بستگی به کشور مورد نظر دارد که این مورد را فرصت بداند یا خطر؟!)

باید بدانید همان طور که گفته شد هیچ شخص یا کشوری توانایی دخالت بر عملکرد بیت کوین، همچنین دخل تصرف در شبکه بلاک‌چین را ندارد و هر شخصی می‌تواند جزئی از شبکه بیت کوین باشد و در آن به نحوی اعلام وجود کند. دقت داشته باشید یکی از مواردی که بیت کوین را منحصر به فرد می‌کند، این است که بر خلاف پول های فیات که ممکن است پشتوانه‌ای نداشته باشند و به صورت نامحدود توسط کشور ها ساخته شوند، بیت کوین یک ارز یا پول دیجیتال است که به صورت محدود وجود دارد و تعداد کل این ارز دیجیتال 21 میلیون می‌باشد که تا کنون 18 میلیون از آن استخراج شده است.

بیوگرافی کامل بیت کوین از بدو تولد:

در این بخش از مقاله تاریخچه بیت‌کوین قصد داریم از نقطه اول شروع به کار بیت کوین، آن را طبق هر سال میلادی به طور میکروسکوپی مورد بررسی قرار دهیم. تاریخچه قیمتی بیت کوین نیز جزئی از بخش تاریخچه بیت‌کوین می‌باشد.

آغاز تاریخچه بیت‌کوین از سال 2008 شکل گرفته است و با انتشار مقاله‌ای در فضای مجازی این مهم به وقوع پیوست. این انتشار مقاله و معرفی رمز ارز دیجیتالی به نام بیت کوین، توسط شخصی به نام ساتوشی‌ناکاموتو اتفاق افتاد. که در ادامه به طور مفصل به فرد یا به گفته بسیاری از منابع، این گروه خواهیم پرداخت. بدین ترتیب با معرفی بیت ‌کوین اولین رمز ارز دیجیتالی متولد شد و موجب آغاز استفاده کاربردی از فناوری به نام بلاک‌چین شد.

 

همان طور که گفته شد آغاز تاریخچه بیت‌کوین و انتشار عمومی آن به سال 2008 باز‌می‌گردد. اما تولد بیت کوین به سال 2007 مربوط می‌شود که ساتوشی ناکاموتو شروع به کار بر روی مفهومی کرد که هنوز جهان با آن آشنا نشده بود و نام آن را بیت کوین قرار داد.

سال 2008 تأسیس سایت برای بیت کوین

در سال 2008 ابتدا سایتی با دامنه BITCOIN.ORG برای بیت کوین ظاهر شد. که دامنه این سایت در anonymousspeech.com درج شده بود و این امکان را به کاربران علاقه‌مند و خوش‌شانس خود می‌داد تا به طور کاملا گمنام و بلند مدت بیت کوین را داشته باشند. پس از آن بیت کوین جسارت بیشتری از خود نشان داد و پروژه مربوط به آن بر روی سایت SourceForge.net ثبت شد. همچنین سال 2008 سالی است که 3 نفر به نام های یل کین، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری اقدام به درخواست ثبت اختراع برای یک اپلیکیشن رمزگذاری شده را کردند. (هر 3 آن‌ها اظهار کردند که ساتوشی‌ناکاموتو نیستند) بد نیست بدانید که این سایت در زمینه گسترش و توزیع نرم‌افزار Open Source متمرکز بود. (Open Source نرم افزاری است که سازندگان آن اعتقاد دارند که، زمانی که شما افراد را تشویق می‌کنید با علاقه در نرم افزار، بتوانند تغیری در کد نرم افزار ایجاد کنند، در نهایت این موضوع باعث خواهد شد شما نتیجه مطلوب تری دریافت کنید و با این روش تعداد اشتباهات در طی یک دوره از زمان به حداقل خواهد رسید، در واقع به کاربران این اجازه را می‌دهند که تغییر یا سفارشی در برنامه ایجاد کنند)

سال 2009 اولین تراکنش بیت کوین

سال 2009 سالی است که در آن نرم‌افزار BITCOIN CORE ساخته شد و برای اولین بار در دسترس عموم قرار گرفت. در نتیجه فرایند تولید و ثبت تراکنش ها در فناوری بلاک‌چین نیز آغاز شد. طبق اطلاعاتی که در منابع وجود دارد اولین تراکنش بیت کوین نیز در همین سال میان ساتوشی و هال فینی (فعال و توسعه‌دهنده ارزهای رمزنگاری شده) انجام گرفته است. New Liberty Standard که نرخ تبادلات و قیمت بیت کوین را نشر می‌دهد، در آن سال‌ ها هر یک دلار را معادل 1.309.03 بیت کوین می‌داند.

اولین اتفاقی که در سال 2010 در بیت کوین رخ داد، این بود که یل کین، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری که در سال 2008 اقدام به درخواست ثبت اختراع برای اپلیکیشنی رمزنگاری شده کرده بودند بالاخره در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۰ موفق به انتشار آن شدند. همچنین اولین تراکنش بیت کوینی نیز در این تاریخ انجام پذیرفت که برنامه نویس فلوریدایی به نام Laszlo Hanyecz برای یک پیتزا، پیشنهاد پرداخت 10 هزار بیت کوین را داد. ( نکته قابل توجه و بسیار مهمی که وجود دارد این است که در آن زمان این تعداد بیت کوین قیمتی برابر با 25 دلار داشته است) و بدین ترتیب با این تراکنش معاملات بیت کوین به صورت جدی و رسمی آغاز گردید.

به دنبال این تراکنش اولین صرافی بیت کوین به نام MTGOX در 17 جولای 2010 توسط شخص ژاپنی به نام زد مک‌کیلب تأسیس و راه‌ ندازی شد. همچنین پس از آن نیز فردی به نام ArtForz با ایجاد OpenGL GPU، اولین بلوک بیت‌کوین خودش را تولید کرد.

شاید مهم‌ترین اتفاقی که در این سال از تاریخچه بیت‌کوین افتاد این بود که باگی در سیستم بیت کوین به وجود آمد، که باعث تایید نادرست بیت کوین می‌شد. و به موجب این باگ 184 میلیارد بیت کوین نیز به صورت ناقص ساخته و پرداخته شد. این تعداد حدود 9 هزار برابر تعداد واقعی بود که تا آن زمان می‌توانست به صورت رسمی از بیت کوین وجود داشته باشد. البته این باگ توسط گسترش‌دهندگان و انجمن بیت کوین ظرف چند ساعت تشخیص داده شد. و به موجب این پیگیری در چند ساعت این تیم گسترش‌دهنده نسخه جدیدی از بیت کوین را ارائه نمود. که یک روز بعد از این باگ، نسخه جدید و معتبر نسخه تقلبی را مغلوب نمود و وضعیت به حالت متعادل قبلی خود بازگشت. این موضوع شروعی برای Bitcoin Pooled Mining توسط برنامه SLUSH بود که توسط آن، این امکان برای چندین کاربر فراهم می‌شد که به صورت گروهی و دسته جمعی به بیت کوین کاوی بپردازند و در سود‌هایشان با یک‌دیگر شریک باشند. بنابراین SLUSH در این تاریخ اولین بلوک بیت کوین خود را استخراج نمود.

همچنین در تاریخ 8 دسامبر 2010 اولیت تراکنش موبایل به موبایل بیت کوین نیز اتفاق افتاد.

سال 2011 اولین صعود و سقوط هیجانی بیت‌کوین

سال 2011 را می‌توان یکی از سال های پرفراز و نشیب در تاریخچه بیت‌کوین برشمرد. در این سال به این دلیل که بیت کوین به صورت کد منبع بازنوشته شده است، چندین پروژه بزرگ با استفاده کردن از کد بیت کوین در حال راه‌اندازی بودند.

و همچنین اولین صعود و سقوط هیجانی بیت کوین نیز در همین سال اتفاق افتاد. طبق گزارشات به دست آمده در ماه ژانویه 2011، ۱۰۵,۰۰۰ بلاک بیت کوین استخراج گردید. که این تعداد برابر بود با 25 درصد از کل مقدار کوین های اولیه بیت کوین.

این سیر تکاملی بیت کوین، تا جایی ادامه داشت که قیمت آن در سال 2011 به 32 دلار رسید، اما با هک شدن بزرگ ترین و اولین صرافی بیت کوین یعنی MTGOX قیمت بیت کوین با سرعت بسیار بالایی سقوط کرد. تا جایی که تا اواخر سال 2011 قیمت هر عدد بیت کوین به 32 دلار رسید. اما این خبر هک و این سقوط شدید قیمت، پیامدی جز کاهش اعتماد، محبوبیت و علاقه مردم نسبت به بیت کوین و ارزهای دیجیتال نداشت.

یکدیگر از مجموع اتفاقات مرتبط با بیت کوین، تاسیس سایت آنلاینی با نام SILK ROAD، که بازار سیاه و غیرقانونی دارو بود می‌باشد. که معاملات آن از طریق تبادل بیت کوین صورت می‌گرفت.(برای شنیدن داستان جذاب SilkRoad پیشنهاد می‌کنیم پادکست سریالی با همین نام را در چنل بی بشنوید) پس از این اتفاق بالافاصله اولین صرافی بیت کوین با نام BRITCOIN در انگلستان تأسیس شد.

اتفاقات دیگری نیز در سال 2011 رخ داد، من جمله اینکه در 5 آوریل سایت BitMarket.eu افتتاح شد. این سایت درواقع اولین سایتی بود که تبادل واحد های پولی از جمله زلوتی لهستان، دلار، یورو و برخی واحدهای پولی دیگر را امکان پذیر می‌نمود. همچنین ارز دیجیتال نخستین بار در صرافی MTGOX بر مبنای دلار قیمت گذاری شد.

رفته رفته کلمه بیت کوین برای افراد معنی بیشتر و محبوبیت بیشتری پیدا نمود. به گونه‌ای که نام بیت کوین در رسانه‌ های محبوب نیز شنیده می‌شد. از جمله این موراد می‎‌توان به اختصاص یک داستان در سریال تلوزیونی The good wife با عنوان Bitcoin for dummies اشاره نمود.

بر خلاف سال 2011 که بیت کوین نوسان قیمتی بسیار هیجانی داشت، در سال 2012 قیمت بیت کوین به صورتی یکنواخت و به دور از هیجان با افزایش قیمت همراه بود. با یکدیگر خواندیم که در سال 2011 بیت کوین در رسانه‌ها مورد بحث و محبوبیت قرار گرفت، این اتفاق در سال 2012 نیز ادامه داشت، و مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. همچنین میزان مقبولیت آن بین مردم نیز افزایش بیشتری یافت. گزارش قیمتی بیت کوین در سال 2012 بسیار دلنشین و به دور از حاشیه و اخبار ناگهانی بود. به گونه‌ای که ارزش بیت کوین در ابتدای سال 2012 به 4 دلار رسید و در انتهای این سال نیز ارزشی برابر با 13 دلار را تجربه کرد.

در 24 آوریل سال 2012 گزارشی توسط FBI تحت عنوان ارز مجازی بیت کوین انتشار یافت. در این گزارش، از مسئله‌ها و موضوعات بسیاری درباره جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی صحبت شده بود. که این گزارش موجب نگرانی‌ ای بسیاری در خصوص روش های پرداخت و مبادلات بیت کوین در خرید و فروش‌های غیرقانونی گردید.

تاریخچه بیت‌کوین: سال 2013 بیت کوین در دوران بلوغ و رشد

ز سال 2013 به عنوان سالی یاد می‌شود که بیت کوین کار خود را به طور جدی‌تری آغاز نمود. زیرا نرخ پذیرش این ارز دیجیتال به سرعت در حال افزایش بود، این عامل سبب شد این ارز خود را بهتر و بهتر به همگان نشان دهد. در 2 اکتبر 2013 از نخستین خودپرداز بیت کوین در کالیفرنیا رونمایی گردید و این خودپرداز کار خود را آغاز نمود. همچنین پلیس FBI سایت Silk Road را که سایتی غیرقانونی در زمینه بازار سیاه و کالاهای قاچاق بود را بست و آن را تعطیل نمود. نکته قابل توجه این است که این سایت تا آن زمان فعالیت خود توانسته بود، 6/3 میلیون دلار بیت کوین جمع‌آوری کند. با جمع‌آوری این سایت غیرقانونی زوم سازمان FBI بر روش های پرداخت بیت کوین کمتر شد، که این موضوع عاملی شد تا آرامش نسبی و موقتی بر بیت کوین حاکم شود.

در این سال ارزش و سرمایه بازار بیت کوین به یک میلیارد دلار رسید. این افزایش سرمایه موجود در بازار بیت کوین نشان از نوسانات شدید قیمتی در بیت کوین می‌دهد که در ابتدای این سال قیمت بیت کوین تنها 13 دلار بود اما در آوریل، این رقم به 266 دلار رسید. اما پس از این افزایش قیمت زمان اصلاح فرا رسید و قیمت بیت کوین در ماه مه به 130 دلار و در نهایت در ماه ژوئن به 100 دلار کاهش پیدا نمود. پس از این نوسانات بیت کوین ناگهان خیز قیمتی را پشت سر گذاشت و در ماه نوامبر ارزش بیت کوین به بیش از 1000 دلار یعنی 1242 دلار رسید و رکوردی جدید را ثبت نمود. البته بیت کوین سال 2013 را با قیمت 800 دلار به پایان رساند. که نشان می‌داد بیت کوین از ابتدای سال 2013 تا انتهای این سال رشد قابل توجه 6000 درصدی را تجربه کرده است.

همچنین در سال 2013 موتور جستجوگر چینی Baidu نخستین سرویس دهنده در نوع کاری خود بود که، ارز بیت کوین را در سیستم خود پذیرش نمود. اتفاق عجیب دیگری که در سال 2013 افتاد این بود که، بیت کوین در موسسات مالی چین، به دلیل نگرانی مسئولان مربوطه ممنوع گردید.

سال 2014 انهدام صرافی MTGOX

اما در سال 2014 خبر های خوبی نیز برای بیت کوین وجود داشت مانند پذیرش بیت کوین توسط شرکت مایکروسافت برای خرید بعضی از بازی های XBOX، و اپلیکیشن های ویندوز و همچنین در جولای 2014 کمپانی های Newegg و Dell شروع به پذیرش بیت کوین نمودند. و از نمونه های دیگر خبر های خوب بیت کوین در این سال، در ژانویه 2014 گسترش دهنده بازی های ویدیویی Zynga اعلام نمود قصد دارد به صورت آزمایشی خرید درون برنامه‌ای توسط بیت کوین را در 7 سری از بازی هایش ارائه دهد. همچنین در همین ماه برخی دیگر از هتل ها و کازینو ها اعلام نمودند که بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت برای خدمات خود می‌پذیرند. درست است که سال 2014 از لحاظ نوسانات قیمتی سال چندان خوبی برای بیت کوین نبوده، اما این اخبار و پذیرش های متعدد بیت کوین موجب قوی تر شدن بیت کوین برای آینده نه چندان دور گردید.

شاید تا آن زمان بیت کوین سالی به بدی سال 2014 به خود ندیده بود. زیرا بیت کوین در این سال با افت شدید قیمتی مواجه شد. مهم ترین علت آن نیز پایان یافتن اولین و بزرگترین صرافی ارز دیجیتال و بیت کوین یعنی MTGOX بود که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده بود. این حادثه اثر بسیار مخربی را بر بازار بیت کوین گذاشت، اما ممنوع شدن بیت‌کوین در چین به این اثر مخرب دامن زد و باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع گردید. تا جایی که قیمت بیت کوین در فوریه به 600 دلار و در ماه مارس به 450 دلار رسید. طبق چارت تکنیکال موجود از بیت کوین در سال 2014 بیشتر نوسانات قیمتی بیت کوین در آن سال مربوط به قیمت، بین 300 تا 700 دلار بوده است.

تاریخچه بیت‌کوین: سال 2015 سالی آرام برای آن

تاسیس صرافی کوین بیس، پذیرش لوگوی بیت کوین توسط کمیته یونیکد، قانون گذاری ایالت متحده در خصوص پذیرش بیت کوین به عنوان کالا، انتشار سیاست نامه های مربوط به بیت کوین و ارزهای دیجیتال از جمله اتفاقاتی سال 2015 هستند که می‌توان آن‌ها را قسمتی از آینده روشن بیت کوین در نظر گرفت.

از معدود اخبار مهم این سال می‌توان به جذب سرمایه 116 میلیون دلاری استارت‌آپ ۲۱ Inc، به واسطه بیت کوین اشاره نمود. این میزان درآمد تا آن زمان بیشتریین مقداری بود که یک شرکت مرتبط با ارزهای دیجیتال توانسته بود کسب کند.

سال 2015 سالی متعادل از لحاظ قیمتی برای بیت کوین برشمرده می‌شود که با اندکی رشد همراه بوده است. در اوایل سال 2015 قیمت بیت‎‌کوین از 300 دلار به 150 دلار کاهش پیدا نمود که شاید این کاهش نشأت گرفته از وقایع سال 2014 بود. اما این کاهش طولی نینجامید و مجددا قیمت بیت کوین در مارس 2015 به قیمت 200 الی 300 دلاری رسید. می‌توان گفت همین نقطه، زمینه‌ای برای اوج گرفتن دوباره بیت کوین بود که در نوامبر 2015 قیمت بیت کوین به 504 دلار و در نهایت پایان سال 2015، قیمت بیت کوین به 400 دلار رسید.

یکی از اتفاقات مهمی که در سال 2016 رخ داد ظهور رمزارزی دیگر به نام اتریوم بود. تعدادی، اتریوم را رقیب جدی بیت کوین می‌دانند. زیرا اتریوم نیز یک فناوری بلاک‌چینی مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که برای سهولت در معاملات از ارز دیجیتال اتر استفاده می‌کند. و تعدادی ورود این رمزارز به بازار ارز دیجیتال را موجب رونق بیشتر ارزهای دیجیتال می‌دانند. که این رونق می‌تواند در نهایت به شناخت بیشتر و پیشرفت بیت کوین نیز کمک فراوانی برساند.

ورود اتریوم به بازار با پیشنهاد عرضه اولیه سکه (ICO) همراه بود. در خصوص نوع عرضه اولیه سکه در مقاله های قبلی سخن گفته شده است. فقط برای یاد‌آوری کوچکی باید بگوییم که به واسطه این نوع از عرضه اولیه موقعیتی برای جذب سرمایه‌گذاران جدید فراهم می‌شد، تا گسترش دهندگان پلتفرم بتوانند سرمایه مورد نیاز جهت راه‌اندازی و هزینه های پروژه را کسب کنند. که البته این نوع از عرضه اولیه ابتدا در چین (این اقدام کشور چین در ابتدا اتریوم را با چالش‌های زیادی رو به رو کرد). سپس به طور کل ممنوع گردید و روش های دیگری (IDO، IEO) جایگزین شدند.

همچنین در آوریل 2016 شرکت Steam به جمع شرکت های که بیت کوین را در سیستم خود پذیرش می‌کردند اضافه گردید. و پس از نصب اولین دستگاه خودپرداز در کالیفرنیا در سال 2013، در سال 2016 تعداد خودپرداز ها در 18 ماه به 771 دستگاه رسید.

در اواسط سال 2016 سرمایه‌گذاران چینی اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید بیت‌کوین نمودند که باعث ایجاد تقاضای خوبی در بیت کوین شدند. تا جایی که این تقاضا باعث شد قیمت بیت کوین به 773 دلار برسد. البته بیت کوین قبلا نیز از این قیمت عبور کرده بود. اما با نزدیک شدن به پایان سال 2018 قیمت بیت کوین با مقداری افت قیمت مواجه شد و به قیمت 638 دلار رسید. همچنین در سال 2016 پاداش هر بلاک بیت‌کوین برای دومین بار نصف گردید و به 5/12 بیت کوین به ازای هر بلاک رسید.

تاریخچه بیت‌کوین: سال 2017 قیمت بیت‌کوین مجددا در مسیر رشد

در خصوص تاریخچه بیت‌کوین در سال 2017 باید گفت میزان پروژه های مرتبط با بیت کوین گیت‌هاب، به بیش از 10 هزار عدد رسید. همچنین دولت ژاپن ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان یک ارز دولتی پذیرفت. می‌توان این اقدام کشور ژاپن را عاملی موثر در رشد بیت کوین در سال 2017 دانست. همچنین Bidorbuy بزرگترین بازار آفریقای جنوبی، بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت هم برای خریداران و هم برای فروشندگان پذیرفت.

قیمت بیت کوین در سال 2017 رشد بسیار شگفت‌انگیزی را تجربه کرد. ابتدا بعد از 3 سال مجدد بیت کوین وارد کانال 1000 دلاری گردید. پس آن بیت کوین سقف تاریخی خود یعنی 1242 دلار را شکست و به قیمت 2000 دلار و 3000 دلار رسید.

در اوت 2017 ارز دیگری به جمع ارزهای دیجیتال پیوست و نام آن را بیت کوین کش قرار دادند. در همین ماه قیمت بیت کوین به 4000 هزار دلار رسیده بود. که علت آن را می‌توان طراحی ماهواره بیت کوین برای پخش نود بیت کوین از فضا دانست.

در اکتبر 2017 بیت کوین همچنان در مدار ترقی قرار داشت و قیمت خود را با افزایش 300 درصدی همراه کرد و به قیمت بیش از 10000 دلار رسید. و پس از آن در دسامبر، به 19872 دلار رسید. اما این اوج پس از مدت کوتاهی با اصلاحی همراه شد که می‌توان آن را پس از این رشد قیمتی منطقی دانست و بیت کوین به قیمت 14000 دلار رسید.

سال 2018 سقوطی دیگر برای بیت کوین

از مجموع اتفاقاتی که در سال 2018 تاریخچه بیت‌کوین رخ داد، می‌توان به پایان استخراج هشتاد درصد از بیت کوین ها، ممنوع شدن تمامی تبلیغات مربوط با کریپتوکارنسی توسط فیس‌بوک و گوگل و همچنین حذف صرافی های کره جنوبی از لیست محاسبات وب‌سایت کوین مارکت کپ اشاره نمود.

در شروع سال 2018 بر خلاف تصورات که اغلب تصور می‌کردند بیت کوین با رشد فزاینده‌ای که در سال 2017 داشت باید در سال 2018 با کاهش قیمت مواجه می‌شد! اما جالب بود که قیمت بیت کوین در اوایل سال 2018 از 13368 به 16455 افزایش یافت. اما طولی نینجامید که این قیمت تبدیل به بالاترین قیمتی شد که بیت کوین در سال 2018 تجربه نمود. و پس از در مارس 2018 قیمت بیت کوین به 11547 دلار رسید. اما این کاهش تنها در این نقطه خاتمه نیافت و قیمت بیت‌کوین به 5000 دلار و 6000 دلار هم رسید و مقداری در این منطقه نوسانات قیمتی را تجربه کرد. اما پس از آن در حالی که همگان تصور می‌کردند مجدد زمان پرواز دوباره بیت کوین فرا رسیده است بار دیگر قیمت بیت کوین کاهش یافت و در انتهای سال 2018 نهایتا بیت کوین به قیمتی بیشتر از 4000 دلار را نرسید.

سال 2019 پایان زمستان ارزهای دیجیتال و شروع رشدی دیگر

از سری اتفاقات پیش آمده در سال 2019 در تاریخچه بیت‌کوین، رسیدن تعداد بیت کوین های استخراج شده به بیش از 18 میلیون، ایجاد امکان پرداخت توسط بیت کوین در مرورگر اپرا، ایجاد امکان ارسال بیت کوین بر روی پیام‌رسان واتساپ، اضافه شدن بیت کوین به فروشگاه غیرمتمرکز سامسونگ و در نهایت غول مخابراتی جهان نیز حاضر به پذیرش بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت گردید.

در حالی که بیت کوین با گذراندن سالی سخت پا به سال جدید می‌گذاشت که، در کانال 3000 دلار به تله افتاده بود و به مدت 3 ماه در همین کانال نوسانات قیمتی را تجربه می‌نمود. تا اینکه با شروع 3 ماهه دوم قیمت بیت کوین از کانال 3000 دلار تا مرز 13000 دلار پیشروی کرد. اما در نهایت بیت کوین با اصلاح قیمتی که در 6 ماهه دوم سال پشت سر گذاشت، در نهایت سال 2019 را در کانال قیمتی 7000 دلاری به پایان رساند.

تاریخچه بیت‌کوین: سال 2020 کووید 19 فنر قیمتی بیت کوین

از جمله اتفاقات این سال می‌توان به تعطیلی منظم مزارع استخراج کننده بیت کوین در چین و اضافه شدن ایموجی بیت کوین در توییتر اشاره نمود.

مطابق با نظر اکثریت کارشناسان و تحلیل‌گران بازار، بیماری کووید 19 درواقع تبدیل به فنری برای پرواز بیت کوین در سال 2020 گردید. عده‌ای از کارشناسان بازار معتقد هستند که به دلیل داشتن ماهیت محرمانه، غیرقابل شناسایی بودن و همچنین بسیار ایمن بودن، در دوره‌ای که به واسطه کووید19 بی‌اعتمادی و تردید بسیار زیادی در بین افرد وجود داشت، دلیل تاثیرپذیری بیت کوین از کووید 19 و افزایش قیمت بیت کوین در سال 2020 بوده است. در ابتدای سال 2020 بیت کوین با قیمت 7000 دلار معامله می‌شد اما در نهایت در انتهای سال 2020 به واسطه کووید 19 و دلایل مرتبط با آن نهایتا سال 2020 بیت کوین با قیمت بیش از 37000 دلار به کار خود پایان داد.

سال 2021 همچنان در رشد

قیمت بیت کوین در سال 2021 به بیش از 35000 دلار رسیده بود. در ماه اول سال 2021 بیت کوین موفق شد قیمت خود را به بیش از 50000 دلار برساند و در مارس 2021 موفق شد این عدد را به 60000 دلار افزایش دهد.

با توجه به این موفقیت‌های کسب شده توسط بیت کوین بسیاری از شرکت های بزرگ و شناخته شده جهان روش پرداخت بیت‎ کوین را در سیستم خود به رسمیت شناختند.

ساتوشی‌ناکاموتو کیست؟

ساتوشی‌ ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در حقیقت نام پدید‌آورنده بیت کوین است که نخستین بیت کوین ابتدا توسط او در سال 2009 منتشر شد. ناکاموتو پروژه بیت کوین را به اواخر سال 2010 موکول کرد و در نهایت نیز در سال 2011 طی ایمیلی اعلام نمود که از پروژه بیت کوین دست کشیده است و به سمت پروژه های دیگر متمایل گردیده است.

به گفته بسیاری ناکاموتو می‌تواند نام مستعار یک گروه یا بخش باشد، یا حتی می‌تواند احتمال این‌که ساتوشی ناکاموتو یک مجموعه رایانه‌ای در بخش مالی اروپا بوده باشد نیز مورد بحث قرار گرفته است. تعداد زیادی از افراد تا کنون به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شده‌اند. تحقیقاتی وسیع درباره هویت ساتوشی ناکاموتو توسط شرکت نیویورکر و فست انجام گرفت که به واسطه این تحقیقات 2 نامزد احتمالی توسط این شرکت‌ها معرفی شد یک مایکل کلیر و دوم ویلی لهدونویرتا. همچنین گمانه‌زنی هایی نیز در خصوص سه شخص نیل کینگ، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری که همان طور که گفته شد در سال 2008 اقدام به ثبت اختراعی در رابطه با فناوری رمزارز کرده بودند وجود داشت اما این 3 نفر صراحطا فرضیه ساتوشی ناکاموتو بودن را انکار و رد نمودند.

در بخشی دیگر، در ماه مه ۲۰۱۳، تد نلسون به این نتیجه رسید که ریاضیدان ژاپنی ،Mochizuki Shinichi، همان ناکاماتو است. در سال ۲۰۱۳، محققان اسرائیلی، دوریت رون و آدی شامیر، راس ویلیام اولبریخت، مدیر سایت سیلک رود را به عنوان فرد احتمالی پشت پرده بیت کوین معرفی کردند. و بسیاری از موارد دیگر که یا خود مدعی این موضوع بوده‌اند که ساتوشی ناکاموتو هستند یا توسط سازمانی به ساتوشی ناکاموتو معرفی شده‌اند.

در هر حال موضوعی که مشخص است این است که، هویت ساتوشی ناکاموتو کماکان به طور مرموزی مخفی باقی مانده است.

هویت ناشناخته ساتوشی ناکاموتو باعث بروز نگرانی‌ها!

هویت ناشناخته ساتوشی ناکاموتو باعث بروز نگرانی‌های گردیده است. که از جمله موارد این نگرانی‌ها می‌توان، برداشت نادرست از متن‌بازبودن بیت کوین اشاره کرد. قطعا همان طور که درباره اپلیکیشن های باز گفته شد هر توسعه دهنده‌ای به ویژه توسعه دهنده اصلی برنامه با بازبینی کد های دستوری و ایجاد تغییراتی  در آن می‌تواند نرم‌افزار بیت کوینی مخصوص به خود را بسازد. قطعا جمله هر کسی در خانه خود پادشاه است را شنیده‌اید. مجموعه بیت کوین نیز خانه ساتوشی ناکاموتو می‌باشد. که شاید روزی مجدد به آن بازگردد و تحولاتی در آن ایجاد کند…!!

کلام آخر

هم‌اکنون پذیرش بیت کوین تقریبا در همه مبادلات تجاری امکان پذیر شده است. همچنین تاریخی که از ارزهای دیجیتال به جای مانده است نشان می‌دهد که قطعا آینده می‌تواند متعلق به ارزهای دیجیتال باشد. در نهایت زمانی خواهد رسید که این پول های دیجیتال و مجازی جای بزرگتری در جامعه بشریت خواهند یافت و به بخش جداناپذیر از زندگی تک تک ما انسان‌ها تبدیل خواهند شد. با در نظر گرفتن همه این گفته‌ها ارزهای دیجیتال و بیت کوین را می‌توان انقلابی در قرن 21 دانست. همچنین این بازنگری تاریخ ارزهای دیجیتال و بیت کوین نشان می‌دهد، سرمایه‌گذارانی که در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نموده‌اند به قولی تا کنون عاقبت به خیر شده‌اند، اما این عاقبت به خیری و نگاه به گذشته پرفروغ ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین، نباید باعث فراموشی ماهیت بازارهای مالی گردد.

قطعا بازار ارزهای دیجیتال یک فرصت برای کسب سود می‌باشد. اما نباید بدون آموزش پا به این بازار گذاشت زیرا ماهیت بازارهای مالی بی‌رحم بودن آن‌ها است و ورود به آن‌ها بدون آموزش دیدن، فرصت به وجود آمده را تبدیل به تهدیدی بزرگ برای سرمایه ما خواهد کرد.

 

دسته‌بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت اطلاع از قیمت های همکاری واتساپ ما را دنبال کنید
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت